Get Adobe Flash player

Warning: touch() [function.touch]: Utime failed: Permission denied in /home/frdmo/public_html/plugins/content/plg_imagesized.php on line 380

postheadericon G1 Kazanan Dubawi Hights ve Distant Relative

G1 Kazanan Dubawi Heights ve Distant Relative

Ülkemizde görev yapan aygırlardan Distant Relative kısrak babası olarak son dönemde çıkış gösterdi. Bu yeni bir durum değil. Ancak trend haline gelince bu değerlendirmeyi de yapmak gerekti. Öncelikle belirtmek istediğim bir konu var. Yarış atı yetiştiriciliğinde diğer hayvan yetiştiriciliği konuları gibi verimlilik önemlidir. Verimli ve üretken olmayan soylar devre dışı kalmalıdır. Bunun ülkemizde oluşu oldukça yavaş olurken yetiştiricilerimizin de bu üretimde doğru hamleler yapma zorunluluğu vardır. Kişisel çıkarlar ile hareket ile ancak kısa vadede kazanırlar. Uzun vadede ise Türk yetiştiriciliği kaybetmeye devam eder. Aşağıda Distant Relative'in G1 galibi Dubawi Heights'ta ikinci kısrak babası olarak görüyoruz.

Monday, Hollywood Park

GAMELY S.-GI, $250,000, HOL, 5-30, 3yo/up, f/m, 1 1/8mT, 1:47 1/5, fm.

1--sDUBAWI HEIGHTS (GB), 117, f, 4, by Dubawi (Ire)

1st Dam: Rosie's Posy (Ire), by Suave Dancer

2nd Dam: My Branch, by Distant Relative

3rd Dam: Pay the Bank, by High Top

(62,000gns wlng '07 TATDEC; 72,000gns yrl '08

TATOCT; 75,000gns 2yo >09 TATDEC). O-Neville

Callaghan, Clodagh McStay, M V Magnier and

Annabel Wyatt; B-Aston Mullins Stud (GB);

T-Simon Callaghan; J-Joel Rosario; $150,000.

Lifetime Record: 12-4-3-1, $654,882.

Click for the eNicks report & 5-cross pedigree.

Werk Nick Rating: B.

2--Celtic Princess (Brz), 117, m, 7, Public Purse--Exotic

Dinner (Brz), by Formal Dinner. O/B-Coudelaria

Jessica (BRZ); T-A C Avila; $50,000.

3--Cozi Rosie, 119, f, 4, Pleasantly Perfect--Felidia (Ire),

by Golden Fleece. O-Moss, Mr and Mrs Jerome S;

B-Mr & Mrs Jerome Moss (KY); T-John W Sadler;$30,000.

Margins: HD, 1 3/4, 1HF. Odds: 4.70, 9.80, 1.90.

Also Ran: Restless Soul (GB), Malibu Pier, Eclair de

Lune (Ger), Turning Top (Ire), Madera Castana (Chi).

Distant Relative'in Ülkemizdeki Durumu

Aygırın ülkemizde kısrak babası olduğu 58 safkan var. Bunlardan 40'ı yani %69'u koşu kazanmış durumdadır. Bu aygırın kendi taylarında 174 koşan 106 kazanan yani % 60 kazanan yüzdesi şeklindeydi. Dolayısıyla kısrak babası olarak aygırın veri daha fazla olmuş durumda. Distant Relative'in black type koşularımızda kazanan tay yüzdesi ise 4 kazanan temsilcisi ile %6,9'dur. Kızları 34 farklı aygıra giden ve zayıf bazı aygırlardan hiç kazanan safkan veremeyen Distant Relative iyi bir kısrak babası olan babası Habitat etkisiyle çıkışını sürdürecektir.

Distant Relative'in en çok eşleştiği aygır Always A Classic'tir. Bu aygırın koşan 7 tayının annesi Distant Relative kızıdır. Bu taylardan 6'sı koşu galibi olmuştur. Ancak black type koşu kazanan olmamıştır. Diğer yandan genç aygırlar Kaneko, Perfect Storm, Bosporus, Okawango gibi isimler Distant Relative ile ciddi başarı yakalamıştır.

Kaneko ile olan tek eşleşmesinde Şeker Remziye gibi G1 kazanan bir temsilcisi yetişmiştir. Perfect Storm ile olan tek eşleşmesinde ise Dark Child gibi ciddi başarı göstermiş bir atı üreten Distant Relative kızı Darker model bir eşleşmeyi de işaret ediyor. Bu eşleşme modeli baba hattında Storm Cat anne hattında Distant Relative'dir. Bu modele uygun bir eşleşme Mountain Cat ile olabilir. Distant Relative'in kısrak babası olduğu atlardan 3'ü Mountain Cat yavrusudur ve hepsi koşu kazanmıştır. Bu safkanlardan biri bu yıl başarılı yarışlarını izlediğimiz Deep Forest olup safkan listed yarış kazanmıştır. Diğer biri Eyes Of Falcon olup sadece 9 koşuda start alan safkan 2 kez kazanmış ve ölmemiş olsa belki de sınıf koşu kazanabilirdi. Diğer safkan ise Kıvılcımbey olup üç kez koşmuş olan safkan son startında kazanmıştır. Perfect Storm ve Mountain Cat ile 4 koşan torunu da kazanmıştır. Buradan hareketle Storm Cat - Distant Relative eşleşmesi oldukça yüksek uyum göstermektedir diyebiliriz.

Kendi aygırlık kariyerinde en iyi taylarında kısrak babası olarak My Volga Boatman, Stage Door Johnny, Eastern Star, Barnato, Kılıçaslan, Fast Eldebl, Down The Flag gibi çoğunluğu mesafe seven aygırların kızları ile uyum sağlayan Distant Relative kısrak babası olduğunda ise daha farklı bir profil çizmektedir. Storm Cat hattının süratli temsilcileri Perfect Storm, Mountain Cat, Pivotal'in süratli oğlu Kaneko, ülkemizde her zaman tayları hızlı koşmuş olan royal Abjar ile uyum gösteren aygırın damızlık değeri gittikçe artıyor.

İki yıldır konuştuğumuz Luxor'un da bu aygırın oğlu olması ile bu yazımıza sıklıkla güncelleme yapmamız gerekebilir.

Şair Gençer O.